Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodįLietuvos miestai

Ignalina

Ignalinos herbas

miestas šiaurės rytų Lietuvoje, Utenos apskrityje, 110 km į šiaurę nuo Vilniaus; rajono centras, turi miesto seniūnijos statusą, taip pat yra apylinkių seniūnijos centras, kurortinė teritorija. Pro miestą eina geležinkelis Vilnius-Sankt Peterburgas. Urbanistikos paminklas. Mieste stovi medinė Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia (nuo 1961 m.), geležinkelio stoties aikštėje – 19 m aukščio paminklas tremtiniams (pastatytas 1989 m., autoriai Juozapas Jakštas ir Valdas Ozarinskas), yra rajono centrinė ligoninė, paštas, prie Žaliojo ežero šiaurinio kranto – Žiemos sporto centras.

Ignalina išsidėsčiusi ežeringame krašte – mieste telkšo Žaliasis, Gavaitis, greta miesto – Gavys, Paplovinis ir Palaukinis ežerai. Ignalinos regione yra per 209 ežerus, kurie žavi ne tik vietinius, bet atvykstančius.

Ignalinos atominė jėgainė yra ne Ignalinos, bet Visagino mieste – XX a. 2-ojoje pusėje statant elektrinę pastaroji gyvenvietė tik kūrėsi (tuomet – Sniečkaus pavadinimu), todėl jėgainė pavadinta artimiausio miesto vardu.
Miesto apylinkėse žmonių gyventa jau IX a. (liudija rasti to laikmečio pilkapynai ir senkapiai). Ignalina pirmąkart paminėta 1810 metais, kai Ignas Tyzenhauzas nusipirko Gineitiškių palivarką ir prijungė jį prie Ignalinos arba Vyžuonos. 1862 m. nutiesus Sankt Peterburgo-Varšuvos geležinkelį, į rytus nuo Ignalinos palivarko buvo pastatyta medinė geležinkelio stotis. XIX a. pabaigoje Ignalina buvo linijinio plano, medinių namelių formuojama gyvenvietė.

1950 m. Ignalinai suteiktas miesto statusas ir ji tapo rajono centru. 1970 m. aprobuotas Ignalinos miesto herbas su trimis baltomis vandens lelijomis mėlyname fone. 1997 m. Prezidento dekretu patvirtintas naujas miesto herbas.

Miesto pavadinimas yra asmenvardinės kilmės, nuo vyriško vardo Ignas. Tačiau tiksliai nežinoma, ar tai nuo buvusio palivarko valdovo I. Kaminskio, ar nuo vėliau jį nusipirkusio didiko I. Tyzenhauzo vardo. Ignalinos vardas kilęs ne nuo pagrindinės lyties Ignas, bet nuo mažybinės formos Ignelis (tarmiškai Ignalis). Manoma, kad pirmesnė forma buvusi Ignelinė ar Ignalinė, tačiau dėl slavų kalbų (lenkų, gudų ar rusų) įtakos ji pavirto Ignalina.

Liaudies etimologija Ignalinos vardo atsiradimą aiškina legendiškai: pasakojama apie nelaimingą, žmonių prakeiktą ir Ilgio ežere paskandintą kunigaikščio Budrio dukters Linos ir kryžiuočių belaisvio Igno meilę. Sakoma, kad ji nemirtinga, ežero šlaite trykšta skaidriu šaltinėliu, Linos ašaromis vadinamu. Kuomet tarp gražiųjų ežerų ir kalvų atsirado nedidelis miestelis, žmonės jį pavadino Ignalina, kad amžiais minėtų tą nepaprastą Igno ir Linos meilę.

Miestas turi seniūnijos statusą rajono savivaldybėje.

Lankytini miesto objektai:

Aukštaitijos nacionalinio parko direkcija


Renginiai Ignalinoje
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652