Mano katalogas

Vardas
Slaptažodis
> Registruotis
> Pamiršau slapražodį



Lietuvos miestai

Kelmė

Kelmės herbas

Miestas vakarų Lietuvoje, Šiaulių apskrityje, 45 km į pietvakarius nuo Šiaulių; rajono centras. Miestas turi seniūnijos statusą. Rytiniu ir pietiniu miesto pakraščiu vingiuoja Kražantės upė, o iš kitos pusės miestą juosia Vilbėno upė. Kelmėje stovi Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia (nuo 1908 m.), Kelmės evangelikų liuteronų bažnyčia, Kelmės evangelikų reformatų bažnyčia, kultūros namai, paštas, Kelmės dvaro rūmai (architektūros ir istorijos paminklas) ir krašto muziejus, rajono ligoninė. Šiaurinėje dalyje yra Kelmės pušynas, rytinėje – kolektyviniai sodai, vakariniu pakraščiu eina kelias Šiauliai–Tilžė. Yra miesto parkas.
Senesnėje mokslinėje literatūroje galima užtikti, kad Kelmė pirmą kartą paminėta 1294 ar 1295 m. kaip Kymel ar Kimel Petro Dusburgiečio “Prūsijos žemės kronikoje” (minima pilis, kurią išgriovę kryžiuočiai). Tačiau lietuviškojo Kronikos vertimo leidėjas ir komentatorius Romas Batūra įrodė, kad Kimel buvo prie Nemuno ir tai gali būti dab. Kaimelio kaimas Šakių rajone. Pagal kitą versiją, kryžiuočių kelių į Lietuvą aprašymuose minima vietovė Stabuncaln (1386 m.), Stabekalne, Stabekalmen (1395 m.) buvusi dabartinės Kelmės apylinkėse ir galėtų būti laikoma pirmu gyvenvietės paminėjimu (pirmas šią gyvenvietę su Kelme susiejo Theodor Hirsch 1863 m.). Vytauto laikais čia buvo didelis dvaras.

Įvairioje literatūroje dažnai minima 1416 m. Kelmės bažnyčios fundavimo data. Tačiau pirmieji patikimesni duomenys yra apie Kelmės bažnyčią – ji pastatyta 1484 m., Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kazimiero (valdė 1440–1492 m.) valia, todėl 1484 m. data yra viena iš pirmųjų, tikslesniųjų Kelmės įkūrimui pažymėti. 1511 m. bažnytkaimis gavo turgaus privilegiją, 1526 m. minimas miestelis ir Kelmės dvaras. XVII a. vidurio Kelmės architektūros ansamblis išlikęs iki šių dienų.

Iki Pirmojo pasaulinio karo Kelmėje priklausė prostestantiškai Gruževskių giminei. Miestelio augimą pagyvino XIX a. viduryje nutiestas plentas Ryga–Tilžė. 1947 m. suteiktos miesto teisės.

1998 m. lapkričio 16 d. Prezidento dekretu patvirtintas miesto herbas.

Miesto vardas tikriausiai bus kilęs nuo bendrinio žodžio kelmas: pirminė Kelmės reikšmė turbūt buvusi „kelmuota vieta, kelmynė“.



Renginiai Kelmėje
Vienas iš informacijos šaltinių - "Vikipedija".

Kur apsistoti?


Kur pavalgyti?


Informacijos talpinimas


Dėl informacijos talpinimo Lietuvos turizmo išteklių kataloge prašome kreiptis el. paštu katalogas@turizmoakademija.lt arba telefonu +370 677 25652

Information supply


For information supply purposes in Lithuanian tourism resources directory please contact by e-mail: katalogas@turizmoakademija.lt or phone: +370 677 25652